B41851A6478M000
Mfr.Part #
B41851A6478M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Bulk
Ripple Current :
1.54A
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
4700µF
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Series :
B41851
Diameter :
22mm
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
B41851A6478M000
B41851 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.54A Polar 10mm Radial, Can