B41851A4477M000
Mfr.Part #
B41851A4477M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
470µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
350mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Series :
B41851
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
710mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
16V
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
315mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
10mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
23 Weeks
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B41851A4477M000
EPCOS (TDK) B41851A4477M000
B41851 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA Polar 5mm Radial, Can