B41828A4107M
Mfr.Part #
B41828A4107M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Diameter :
6.3mm
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-40°C
Polarity :
Polar
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial
Height :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
129mA
Length :
11mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
12.4968mm
Lead Diameter :
500 µm
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.16
Lead Pitch :
2.5mm
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
B41828A4107M
100μF Capacitor 20% Bulk 129mA 2.5mm Radial