B41828A2478M
Mfr.Part #
B41828A2478M
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
25mm
Lead Diameter :
800 µm
Height :
25mm
Diameter :
16mm
Life (Hours) :
2000 hours
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
27.0002mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
4.7mF
Termination :
Radial
Ripple Current :
1.378A
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Voltage - Rated :
6.3V
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Tolerance :
20%
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
B41828A2478M
EPCOS (TDK) B41828A2478M
4.7mF Capacitor 20% Bulk 1.378A 7.5mm Radial