B41828A2477M
Mfr.Part #
B41828A2477M
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Radial
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Diameter :
600 µm
Tan Delta :
0.24
Height :
11.5mm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
470µF
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
3.5mm
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
259mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Diameter :
8mm
Length :
11.5mm
Datasheets
B41828A2477M
470μF Capacitor 20% Bulk 259mA 3.5mm Radial