B41827B4227M
Mfr.Part #
B41827B4227M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
261mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
16V
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
220μF
Series :
B41827
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
B41827B4227M
B41827 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Polar Radial, Can