B41827B4107M
Mfr.Part #
B41827B4107M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Series :
B41827
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Datasheets
B41827B4107M
B41827 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Polar Radial, Can