B41827A8477M
Mfr.Part #
B41827A8477M
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
470µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Height :
25mm
Tolerance :
20%
Tan Delta :
0.09
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current :
900mA
Leakage Current :
0.2961mA
Diameter :
12.5mm
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Pitch :
5mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
B41827A8477M
EPCOS (TDK) B41827A8477M
470μF Capacitor 20% Bulk 900mA 5mm Radial