B41827A8476M
Mfr.Part #
B41827A8476M
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packing Method :
Ammo Pack
Tan Delta :
0.09
Package / Case :
Radial
Diameter :
6.3mm
Ripple Current :
170mA
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
500 µm
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
11mm
Lead Pitch :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
63V
Height :
11mm
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
12.4968mm
Capacitance :
47μF
Tolerance :
20%
Datasheets
B41827A8476M
47μF Capacitor 20% Bulk 170mA 2.5mm Radial