B41827A7108M
Mfr.Part #
B41827A7108M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Height :
25mm
Radial
Voltage - Rated DC :
35V
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
1.158A
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
20%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Tan Delta :
0.12
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
12.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
1mF
Datasheets
B41827A7108M
EPCOS (TDK) B41827A7108M
1mF Capacitor 20% Bulk 1.158A 5mm Radial