B41827A7107M
Mfr.Part #
B41827A7107M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
35V
Life (Hours) :
2000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Tan Delta :
0.12
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Height :
11mm
Tolerance :
20%
Capacitance :
100μF
Mount :
Through Hole
Polarity :
POLARIZED
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
2.5mm
Lead Diameter :
500 µm
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
212mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
6.3mm
Datasheets
B41827A7107M
100μF Capacitor 20% Bulk 212mA 2.5mm Radial