B41827A6226M
Mfr.Part #
B41827A6226M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
11mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial
Ripple Current :
85mA
Tan Delta :
0.1
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
12.4968mm
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.011mA
Capacitance :
22µF
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
5mm
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
500 µm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
B41827A6226M
22μF Capacitor 20% Bulk 85mA 2mm Radial