B41821F8107M000
Mfr.Part #
B41821F8107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Bulk
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
3.5mm
Tolerance :
20%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
11.5mm
Lead Diameter :
600 µm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Leakage Current :
0.063mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
280mA
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.12
Surface Mount :
No
Datasheets
B41821F8107M000
EPCOS (TDK) B41821F8107M000
100μF Capacitor 20% 280mA 3.5mm Radial