B41821F7478M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41821F7478M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Lead Pitch :
7.5mm
Length :
35mm
Tolerance :
20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Packing Method :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
2.55A
Lead Diameter :
800 µm
Max Operating Temperature :
85°C
Tan Delta :
0.14
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
1.645mA
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
4.7mF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41821F7478M000
EPCOS (TDK) B41821F7478M000
4.7mF Capacitor 20% 2.55A 7.5mm Radial