B41821F7107M
Mfr.Part #
B41821F7107M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
6.3mm
Height :
11mm
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Pitch :
2.5mm
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.035mA
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.14
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
11.9888mm
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current :
210mA
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
100μF
Lead Pitch :
2.4892mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B41821F7107M
EPCOS (TDK) B41821F7107M
100μF Capacitor 20% Bulk 210mA 2.4892mm Radial