B41821F4338M000
Mfr.Part #
B41821F4338M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
25mm
Capacitance :
3300µF
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
B41821
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Diameter :
12.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.528mA
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.26
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated :
16V
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41821F4338M000
EPCOS (TDK) B41821F4338M000
B41821 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can