B41821A8567M000
Mfr.Part #
B41821A8567M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
63V
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
360mOhm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
560μF
Ripple Current @ Low Frequency :
930mA @ 120Hz
Ripple Current :
930mA
Voltage - Rated :
63V
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
B41821
Polarization :
Polar
Diameter :
16mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B41821A8567M000
EPCOS (TDK) B41821A8567M000
B41821 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 930mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can