B41821A8477M000
Mfr.Part #
B41821A8477M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Series :
B41821
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
12.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
420mOhm
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
470µF
Ripple Current :
930mA
Package / Case :
Radial, Can
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
B41821A8477M000
EPCOS (TDK) B41821A8477M000
B41821 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 930mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can