B41821A8337M000
Mfr.Part #
B41821A8337M000
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Tan Delta :
0.12
Length :
20mm
Diameter :
10mm
Polarity :
POLARIZED
Lead Diameter :
600 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
710mA
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
330µF
Tolerance :
20%
Leakage Current :
0.2079mA
Datasheets
B41821A8337M000
EPCOS (TDK) B41821A8337M000
330μF Capacitor 20% Bulk 710mA 5mm Radial