B41821A6687M000
Mfr.Part #
B41821A6687M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1A @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
B41821
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Capacitance :
680μF
Diameter :
12.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
1.03A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
290mOhm
Datasheets
B41821A6687M000
EPCOS (TDK) B41821A6687M000
B41821 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.03A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can