B41821A5107M
Mfr.Part #
B41821A5107M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Radial
Polarity :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
25V
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
11.9888mm
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.7Ohm
Tan Delta :
0.16
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
100μF
Height :
11mm
Diameter :
6.3mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.025mA
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
190mA
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B41821A5107M
EPCOS (TDK) B41821A5107M
100μF Capacitor 20% Bulk 190mA 2.4892mm Radial