B41821A3157M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41821A3157M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
11.9888mm
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Leakage Current :
0.015mA
Max Operating Temperature :
85°C
Surface Mount Land Size :
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
6.3mm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
Lead Spacing :
0.098 (2.50mm)
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
150µF
Size / Dimension :
0.248 Dia (6.30mm)
Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Packaging :
Bulk
Series :
B41821
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Polarity :
Polar
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.24
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.7Ohm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-40°C
Ratings :
Ripple Current :
160mA
Datasheets
B41821A3157M
EPCOS (TDK) B41821A3157M
B41821 150μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 160mA 0.248 Dia (6.30mm) -40°C ~ 85°C Polar 2.4892mm Radial