B41789K7827Q001
Mfr.Part #
B41789K7827Q001
Description
CAP ALUM 820UF 40V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Impedance :
34mOhms
Lead Spacing :
0.650 16.50mm
Lead Pitch :
16.51mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Voltage - Rated :
40V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tolerance :
-10% +30%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Diameter :
16mm
Length :
35mm
Weight :
10.399994g
Capacitance :
820µF
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
88mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
5.2A
Voltage - Rated DC :
40V
Ripple Current @ High Frequency :
5.2A @ 10kHz
Polarity :
Polar
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Datasheets
B41789K7827Q001
B41789 820μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5.2A 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar 16.51mm Radial, Can