B41696A7108Q7
Mfr.Part #
B41696A7108Q7
Description
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
Polar
Diameter :
16mm
Voltage - Rated :
40V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm
Capacitance :
1mF
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
30%
Ripple Current :
2.45A
Impedance :
40mOhm
Length :
29.9974mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Life (Hours) :
3000 hours
Datasheets
B41696A7108Q7
1mF Capacitor 30% 2.45A Axial