B41694A7477Q7
Mfr.Part #
B41694A7477Q7
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 470UF 40V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Axial
Voltage - Rated :
40V
Mount :
Through Hole
Capacitance :
470µF
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
32 Weeks
Impedance :
44mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B41694
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
2.9A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
2.9A @ 10kHz
Package / Case :
Axial, Can
Tolerance :
-10% +30%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Datasheets
B41694A7477Q7
B41694 470μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 2.9A -55°C~125°C Polar Axial, Can