B41693A7477Q9
Mfr.Part #
B41693A7477Q9
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 470UF 40V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
220mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.45A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.551Diax1.181L 14.00mmx30.00mm
Series :
B41693
Tolerance :
-10% +30%
Factory Lead Time :
32 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
2.45A
Voltage - Rated :
40V
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Axial, Can
Mount :
Through Hole
Polarization :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
102mOhm
Life (Hours) :
5000 hours
Termination :
Axial
Capacitance :
470µF
Datasheets
B41693A7477Q9
B41693 470μF Capacitor -10% +30% Tape & Reel (TR) Through Hole 2.45A 0.551Diax1.181L 14.00mmx30.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can