B41691A8477Q7
Mfr.Part #
B41691A8477Q7
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
4.4A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
470µF
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial, Can
Mounting Type :
Tolerance :
-10% +30%
Impedance :
40mOhm
Series :
B41691
Factory Lead Time :
32 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Termination :
Axial
Ripple Current :
4.4A
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
16mm
Max Operating Temperature :
125°C
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.630Diax1.535L 16.00mmx39.00mm
Datasheets
B41691A8477Q7
B41691 470μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 4.4A 0.630Diax1.535L 16.00mmx39.00mm Polar Axial, Can