B41691A8108Q7
Mfr.Part #
B41691A8108Q7
Package / Case
Axial
Description
CAP ALUM 1000UF 63V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
21mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Ripple Current :
7A
Package / Case :
Length :
38.989mm
Voltage - Rated :
63V
Impedance :
20mOhm
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Capacitance :
1mF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
30%
Datasheets
B41691A8108Q7
1mF Capacitor 30% 7A Axial