B41690B7148Q7
Mfr.Part #
B41690B7148Q7
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 1400UF 40V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.630Diax1.181L 16.00mmx30.00mm
Capacitance :
1400μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
40V
Factory Lead Time :
32 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
4.2A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100Hz
Series :
B41690
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
-10% +30%
Impedance :
31mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
4.2A
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial, Can
Datasheets
B41690B7148Q7
B41690 1400μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 4.2A 0.630Diax1.181L 16.00mmx30.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can