B41690A7528Q001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41690A7528Q001
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5200UF 35V AXIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
35V
Height :
39mm
Diameter :
21mm
Lead Spacing :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
-10%, +30%
Surface Mount Land Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
7.2A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Impedance :
14 mOhms
Applications :
Automotive
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
5.2mF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.827 Dia x 1.535 L (21.00mm x 39.00mm)
Series :
B41690
Package / Case :
Axial
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ratings :
Datasheets
B41690A7528Q001
B41690 5.2mF Capacitor -10%, +30% Bulk Through Hole 0.827 Dia x 1.535 L (21.00mm x 39.00mm) -55°C ~ 125°C Polar Axial