B41690A5438Q7
Mfr.Part #
B41690A5438Q7
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 4300UF 25V AXIAL
Tolerance :
-10% +30%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
32 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
0.630Diax1.535L 16.00mmx39.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.9A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
5.9A
Capacitance :
4300μF
Impedance :
21mOhm
Mount :
Through Hole
Polarization :
5000 hours
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B41690
Package / Case :
Axial, Can
Datasheets
B41690A5438Q7
B41690 4300μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5.9A 0.630Diax1.535L 16.00mmx39.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can