B41690A5208Q9
Mfr.Part #
B41690A5208Q9
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.551Diax1.181L 14.00mmx30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
3A
Impedance :
47mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Tolerance :
-10% +30%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
2000μF
Factory Lead Time :
32 Weeks
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
B41690
Package / Case :
Axial, Can
Datasheets
B41690A5208Q9
B41690 2000μF Capacitor -10% +30% Tape & Reel (TR) Through Hole 3A 0.551Diax1.181L 14.00mmx30.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can