B41690A5208Q7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41690A5208Q7
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
32 Weeks
Capacitance :
2000μF
Ripple Current :
3A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Tolerance :
-10% +30%
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 10kHz
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.551Diax1.181L 14.00mmx30.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Life (Hours) :
5000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Packaging :
Bulk
Applications :
Automotive
Impedance :
47mOhm
Package / Case :
Axial, Can
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Series :
B41690
Datasheets
B41690A5208Q7
B41690 2000μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 3A 0.551Diax1.181L 14.00mmx30.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can