B41607B7278M9S1
Mfr.Part #
B41607B7278M9S1
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 40V
Ripple Current @ High Frequency :
9.7A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Voltage - Rated :
40V
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Capacitance :
2700μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
B41607
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B41607B7278M9S1
B41607 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar