B41607A8168M008
Mfr.Part #
B41607A8168M008
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 63V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
9.7A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
25mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Additional Feature :
REFERENCE STANDARD: IEC60384-4
Reach Compliance Code :
Unknown
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1600μF
Terminal Pitch :
8.4mm
Leakage Current :
0.6088mA
Surface Mount :
No
Series :
B41607
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
63V
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
50mm
Packing Method :
Cardboard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Datasheets
B41607A8168M008
EPCOS (TDK) B41607A8168M008
B41607 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can