B41607A8128M9
Mfr.Part #
B41607A8128M9
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
7.6A @ 10kHz
Ripple Current :
7.6A
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Applications :
Automotive
Life (Hours) :
10000 hours
Capacitance :
1200μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
63V
Mount :
Through Hole
Series :
B41607
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
8.4074mm
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Datasheets
B41607A8128M9
EPCOS (TDK) B41607A8128M9
B41607 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.6A 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar 8.4074mm Radial, Can