B41607A0228M002
Mfr.Part #
B41607A0228M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 55V SNAP
Series :
B41607
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
2200µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
55V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.8A @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
B41607A0228M002
EPCOS (TDK) B41607A0228M002
B41607 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead