B41605E8278M9S1
Mfr.Part #
B41605E8278M9S1
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V RADIAL
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2700μF
Ripple Current @ High Frequency :
7A @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm @ 100Hz
Datasheets
B41605E8278M9S1
EPCOS (TDK) B41605E8278M9S1
B41605 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can