B41605B8818M009
Mfr.Part #
B41605B8818M009
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 8100UF 20% 63V RADIAL
Voltage - Rated :
63V
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Capacitance :
8100μF
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
8.4mm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
B41605
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
10A @ 10kHz
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
1.378W 35.00mm
Length :
50mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
35mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 100Hz
Packing Method :
Cardboard
Datasheets
B41605B8818M009
EPCOS (TDK) B41605B8818M009
B41605 8100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378W 35.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can