B41605B688M9
Mfr.Part #
B41605B688M9
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 55V RADIAL
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Lead Pitch :
8.4074mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.8A @ 10kHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100Hz
Series :
B41605
Ripple Current :
9.8A
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Mount :
Through Hole
Capacitance :
6800µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
55V
Datasheets
B41605B688M9
EPCOS (TDK) B41605B688M9
B41605 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 9.8A 1.181Dia 30.00mm -55°C~125°C Polar 8.4074mm Radial, Can