B41605B5279M8
Mfr.Part #
B41605B5279M8
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 25V RADIAL
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Ripple Current @ High Frequency :
10A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 100Hz
Capacitance :
27000μF
Applications :
Automotive
Ripple Current :
10A
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
8.4074mm
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Series :
B41605
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
B41605B5279M8
EPCOS (TDK) B41605B5279M8
B41605 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 10A 1.378Dia 35.00mm -55°C~125°C Polar 8.4074mm Radial, Can