B41605A8398M009
Mfr.Part #
B41605A8398M009
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V RADIAL
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
9A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Cardboard
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Pitch :
8.4mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
1.4782mA
Length :
50mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
63V
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
25mm
Capacitance :
3900μF
Datasheets
B41605A8398M009
EPCOS (TDK) B41605A8398M009
B41605 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can