B41605A8208M002
Mfr.Part #
B41605A8208M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 2000UF 20% 63V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
22mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
Cardboard
Length :
40mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Capacitance :
2000μF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Number of Terminations :
2
Series :
B41605
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
6.4A @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
63V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Datasheets
B41605A8208M002
EPCOS (TDK) B41605A8208M002
B41605 2000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead