B41605A5688M9S1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41605A5688M9S1
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
B41605
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Capacitance :
6800µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
Automotive
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
6.5A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Datasheets
B41605A5688M9S1
EPCOS (TDK) B41605A5688M9S1
B41605 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can