B41580A8339M003
Mfr.Part #
B41580A8339M003
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
28.5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
105.7mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
12mOhms
Ripple Current :
31A
Capacitance :
33000μF
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Test Frequency :
100Hz
Voltage - Rated :
63V
Voltage - Rated DC :
63V
Termination :
Screw
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
B41580
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Ripple Current @ Low Frequency :
15A @ 100Hz
Diameter :
64.3mm
Size / Dimension :
2.532Dia 64.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
B41580A8339M003
EPCOS (TDK) B41580A8339M003
B41580 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 31A 2.532Dia 64.30mm -40°C~105°C Polar 28.5mm Radial, Can - Screw Terminals