B41580A7220M000
Mfr.Part #
B41580A7220M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 220000UF 20% 40V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Lug
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3MOhm
Height :
143.2mm
Capacitance :
220mF
Packing Method :
Cardboard
Test Frequency :
100Hz
Termination :
Screw
Polarity :
POLARIZED
Lead Pitch :
31.7mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
Aluminum
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Ripple Current :
49A
Length :
143.2mm
Current - Leakage :
4μA
Diameter :
76.9mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Stud Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
17.7 mm
Voltage :
40V
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
40V
Life (Hours) :
3000 hours
Surface Mount :
No
Datasheets
B41580A7220M000
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B41580A7220M000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Package / Case:Aluminum, Number of Terminations:2, Voltage:40V, B41580A7220M000 pinout, B41580A7220M000 datasheet PDF, B41580A7220M000 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B41580A7220M000 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B41580A7220M000
220mF Capacitor 20% 49A 31.7mm Aluminum