B41570E9338Q000
Mfr.Part #
B41570E9338Q000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 3300UF 100V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Screw
Ripple Current :
16A
Reference Standard :
IEC60384-4
Surface Mount :
No
Length :
105.7mm
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Test Frequency :
100Hz
Package / Case :
Aluminum
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Binding Post
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm
Mounting Feature :
Stud Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Diameter :
35.7mm
Capacitance :
3.3mF
Tolerance :
30%
Lead Pitch :
12.7mm
Life (Hours) :
10000 hours
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
B41570E9338Q000
3.3mF Capacitor 30% Bulk 16A 12.7mm Aluminum