B41570E5229Q000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41570E5229Q000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 25V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Series :
B41570
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
22000µF
Size / Dimension :
1.406Dia 35.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
15mOhms
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
-10% +30%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B41570E5229Q000
B41570 22000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 1.406Dia 35.70mm Polar Radial, Can - Screw Terminals