B41560A9338M000
Mfr.Part #
B41560A9338M000
Package / Case
Metal
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
20%
Packing Method :
Cardboard
Life (Hours) :
3000 hours
Length :
80.7mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Frequency :
100Hz
Diameter :
35.7mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
3.3mF
Height :
80.7mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Screw
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Lug
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
48mOhm
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Clamp
Lead Diameter :
8.2 mm
Voltage :
100V
Current - Leakage :
4μA
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Metal
Ripple Current :
5.7A
Lead Pitch :
12.7mm
Datasheets
B41560A9338M000
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B41560A9338M000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:100V, Package / Case:Metal, B41560A9338M000 pinout, B41560A9338M000 datasheet PDF, B41560A9338M000 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B41560A9338M000 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B41560A9338M000
3.3mF Capacitor 20% 5.7A 12.7mm Metal