B41560A5479M000
Mfr.Part #
B41560A5479M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.406Dia 35.70mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 100Hz
Series :
B41560
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Lug
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Packing Method :
Cardboard
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm @ 100Hz
Diameter :
35.7mm
Pbfree Code :
yes
Impedance :
13mOhm
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Pitch :
12.7mm
Surface Mount :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Length :
105.7mm
Capacitance :
47000µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
B41560A5479M000
EPCOS (TDK) B41560A5479M000
B41560 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.406Dia 35.70mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals